BYT01-400RL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 70.345
Datasheet
Similar
In Stock: 18.467
Datasheet
onsemi
Diode 400 V 1A Through Hole DO-15
BYT01-400RL
DigiKey Part Number
BYT01-400RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYT01-400RL
Description
DIODE STANDARD 400V 1A DO15
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 400 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
DO-15
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 1 A