BTB24-700BRG
DigiKey Part Number
BTB24-700BRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB24-700BRG
Description
TRIAC 700V 25A TO220
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 700 V 25 A Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTB24-700BRG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih) (Max)
80 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
700 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
25 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
250A, 260A