BTB12-700SWRG
DigiKey Part Number
497-4179-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB12-700SWRG
Description
TRIAC SENS GATE 700V 12A TO220
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 700 V 12 A Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTB12-700SWRG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 126A