BTB12-700CRG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
WeEn Semiconductors
In Stock: 2.982
Datasheet
Similar
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Standard 700 V 12 A Through Hole TO-220
BTB12-700CRG
DigiKey Part Number
BTB12-700CRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB12-700CRG
Description
TRIAC 700V 12A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 126A