BTA10-700CWRG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 700 V 10 A Through Hole TO-220
BTA10-700CWRG
DigiKey Part Number
497-4159-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA10-700CWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 700V 10A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A, 105A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
700 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
10 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V