BAT30CFILM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 90.631
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 9.481
Datasheet
Toshiba Semiconductor and Storage
Diodes Incorporated
onsemi
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Diode Array 1 Pair Common Cathode 30 V 300mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BAT30CFILM
DigiKey Part Number
497-5698-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAT30CFILM
Description
DIODE ARR SCHOTT 30V 300MA SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 300 mA
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 30 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
300mA (DC)