ACST12-7CG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 2.097
Datasheet
TRIAC Standard 700 V 12 A Surface Mount D2PAK
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
ACST12-7CG
DigiKey Part Number
ACST12-7CG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACST12-7CG
Description
TRIAC 700V 12A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
700 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 126A