A6985F3V3
DigiKey Part Number
497-15936-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A6985F3V3
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 16HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Frequency - Switching
250kHz ~ 2MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
4V
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Voltage - Input (Max)
38V