IM12D1500P
DigiKey Part Number
5214-IM12D1500P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IM12D1500P
Description
12V DC UNIVERSAL POWER ADAPTER
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
Power (Watts)
18 W
Manufacturer
StarTech.com
Polarization
Positive Center
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.8mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
54.02" (1.37m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
2.80" L x 2.00" W x 1.60" H (71.1mm x 50.8mm x 40.6mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, FCC, GS, KC, TUV, UL
Current - Output (Max)
1.5A