MS05-1A71-75LHR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Standex-Meder Electronics
In Stock: 672
Datasheet
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
MS05-1A71-75LHR
DigiKey Part Number
MS05-1A71-75LHR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS05-1A71-75LHR
Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Current
10 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
0.75 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
0.5 ms
Coil Voltage
5VDC
Release Time
0.1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max