ALNICO500 2.5X12.7MM
ALNICO500 2.5X12.7MM
DigiKey Part Number
374-1129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALNICO500 2.5X12.7MM
Description
MAGNET 0.098"D X 0.500"THICK CYL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Magnet Alnico 5 (AlNiCo) 0.098" Dia x 0.500" H (2.50mm x 12.7mm)
Category
Shape
Cylindrical
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Magnetization
Axial
Packaging
Bulk
Material
Alnico 5 (AlNiCo)
Part Status
Active
Size
0.098" Dia x 0.500" H (2.50mm x 12.7mm)