WW5JT7K50
DigiKey Part Number
738-WW5JT7K50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW5JT7K50
Description
RES 7.5K OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
7.5 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
WW5JT7K50 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)