WW5JT75R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
75 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
WW5JT75R0
DigiKey Part Number
WW5JT75R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW5JT75R0
Description
RES 75 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
WW5JT75R0 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)