WW5FTR200
DigiKey Part Number
WW5FTR200-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW5FTR200
Description
RES 0.2 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WW5FTR200 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±90ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)