WW3BB20R0
DigiKey Part Number
738-WW3BB20R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW3BB20R0
Description
RES 20 OHM 0.1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±0.1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WW3BB20R0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)