WW12JT1R50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
1.5 Ohms ±5% 0.4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
WW12JT1R50
DigiKey Part Number
WW12JT1R50-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW12JT1R50
Description
RES 1.5 OHM 5% 0.4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
WW12JT1R50 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)