WW12JT1K60
DigiKey Part Number
WW12JT1K60-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW12JT1K60
Description
RES 1.6K OHM 5% 0.4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 kOhms ±5% 0.4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WW12JT1K60 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)