WRC3AJT1R50
DigiKey Part Number
738-WRC3AJT1R50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRC3AJT1R50
Description
RES 1.5 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
-80/ +900ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.492" L (5.50mm x 12.50mm)