WRC1SJA9R10
DigiKey Part Number
738-WRC1SJA9R10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRC1SJA9R10
Description
RES 9.1 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9.1 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
-80/ +900ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)