WCB5JB3K60
DigiKey Part Number
738-WCB5JB3K60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCB5JB3K60
Description
RES 3.6K OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WCB5JB3K60 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)