Image for WCB25JB200R0 is not available
WCB25JB200R0
DigiKey Part Number
WCB25JB200R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCB25JB200R0
Description
RES 200 OHM 5% 25W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms ±5% 25W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Category
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
2.500" L x 0.500" W (63.50mm x 12.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.539" (13.68mm)