TR50FBL1K00
DigiKey Part Number
738-TR50FBL1K00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR50FBL1K00
Description
RES 1K OHM 1% 50W TO220
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR50FBL1K00 Models
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.810" (20.58mm)