TR20FBD6K04 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
6.04 kOhms ±1% 20W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
TR20FBD6K04
DigiKey Part Number
738-TR20FBD6K04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR20FBD6K04
Description
RES 6.04K OHM 1% 20W TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.810" (20.58mm)