SV320K20B
DigiKey Part Number
738-SV320K20B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SV320K20B
Description
VARISTOR 510V 12KA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 12 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
12 kA
Series
Energy
485J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
860 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Radial
Varistor Voltage (Typ)
510 V