SV130K20B
DigiKey Part Number
738-SV130K20B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SV130K20B
Description
VARISTOR 205V 12KA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 12 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
12 kA
Series
Energy
177J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2150 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Radial
Varistor Voltage (Typ)
205 V