SM6227FT1K82
DigiKey Part Number
SM6227FT1K82-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM6227FT1K82
Description
RES 1.82K OHM 1% 3W 6227
Detailed Description
1.82 kOhms ±1% 3W Chip Resistor 6227 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
EDA/CAD Models
SM6227FT1K82 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.625" L x 0.275" W (15.88mm x 6.99mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.265" (6.73mm)