SM4527FTR590
DigiKey Part Number
SM4527FTR590-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM4527FTR590
Description
RES 0.59 OHM 1% 2W 4527
Customer Reference
Detailed Description
590 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM4527FTR590 Models
Category
Features
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
4527 J-Lead
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.476" L x 0.272" W (12.10mm x 6.90mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)