SM4124JTR390 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 1.168
Datasheet
390 mOhms ±5% 2W Chip Resistor 4124 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
SM4124JTR390
DigiKey Part Number
SM4124JTR390-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM4124JTR390
Description
RES 0.39 OHM 5% 2W 4124
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SM4124JTR390 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
4124 J-Lead
Size / Dimension
0.410" L x 0.240" W (10.41mm x 6.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.195" (4.95mm)