SM4124FTR162
DigiKey Part Number
SM4124FTR162-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM4124FTR162
Description
RES 0.162 OHM 1% 2W 4124
Detailed Description
162 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4124 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
EDA/CAD Models
SM4124FTR162 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.410" L x 0.240" W (10.41mm x 6.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.195" (4.95mm)