SM4124FT2R94
DigiKey Part Number
SM4124FT2R94-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM4124FT2R94
Description
RES 2.94 OHM 1% 2W 4124
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.94 Ohms ±1% 2W Chip Resistor 4124 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM4124FT2R94 Models
Category
Features
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
4124 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.410" L x 0.240" W (10.41mm x 6.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.195" (4.95mm)