SM2615FT68R1
DigiKey Part Number
SM2615FT68R1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM2615FT68R1
Description
RES 68.1 OHM 1% 1W 2615
Customer Reference
Detailed Description
68.1 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2615 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM2615FT68R1 Models
Category
Features
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2615 J-Lead
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.155" (3.94mm)