RWT5AJB4R70
DigiKey Part Number
RWT5AJB4R70-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWT5AJB4R70
Description
RES 4.7 OHM 5% 5W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWT5AJB4R70 Models
Category
Features
Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
0.433" L x 0.276" W (11.00mm x 7.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)