RVCA1206JT50M0
DigiKey Part Number
738-RVCA1206JT50M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVCA1206JT50M0
Description
RES, HV, 1206, 5%, 50 MOHM, 0.25
Detailed Description
50 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
EDA/CAD Models
RVCA1206JT50M0 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)