RVCA1206JT2M40
DigiKey Part Number
738-RVCA1206JT2M40TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVCA1206JT2M40
Description
RES, HV, 1206, 5%, 2.4 MOHM, 0.2
Detailed Description
2.4 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
EDA/CAD Models
RVCA1206JT2M40 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)