RVCA1206JT110K
DigiKey Part Number
738-RVCA1206JT110KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVCA1206JT110K
Description
RES, HV, 1206, 110 KOHM, 5%, 0.2
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RVCA1206JT110K Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)