RVCA0805JT36M0
DigiKey Part Number
738-RVCA0805JT36M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVCA0805JT36M0
Description
RES, HV, 0805, 36 MOHM, 5%, 0.12
Detailed Description
36 MOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
EDA/CAD Models
RVCA0805JT36M0 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)