RVC2512JT50M0
DigiKey Part Number
738-RVC2512JT50M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC2512JT50M0
Description
RES 50M OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 MOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC2512JT50M0 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)