RVC2512JT220R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 14.058
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 23.905
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale
220 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
RVC2512JT220R
DigiKey Part Number
RVC2512JT220R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC2512JT220R
Description
RES 220 OHM 5% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC2512JT220R Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)