RVC2010JT910K
DigiKey Part Number
738-RVC2010JT910KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC2010JT910K
Description
RES 910K OHM 5% 1/2W 2010
Detailed Description
910 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC2010JT910K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)