RVC2010FT10K0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 3.722
Datasheet
Image for RVC2010FT10K0 is not available
RVC2010FT10K0
DigiKey Part Number
RVC2010FT10K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC2010FT10K0
Description
RES 10K OHM 1% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
Datasheet
EDA/CAD Models
RVC2010FT10K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)