RVC1206JT3M90 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 4.323
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Direct
Vishay Dale
YAGEO
Bourns Inc.
YAGEO
3.9 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RVC1206JT3M90
DigiKey Part Number
RVC1206JT3M90-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC1206JT3M90
Description
RES 3.9M OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC1206JT3M90 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)