RVC1206JT1M80
DigiKey Part Number
738-RVC1206JT1M80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC1206JT1M80
Description
RES 1.8M OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
1.8 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC1206JT1M80 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)