RVC1206JT1M50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity
1.5 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RVC1206JT1M50
DigiKey Part Number
738-RVC1206JT1M50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC1206JT1M50
Description
RES 1.5M OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC1206JT1M50 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)