RVC1206JT100K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Riedon products by Bourns
In Stock: 953
Direct
Vishay Dale
In Stock: 190
Riedon products by Bourns
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Vishay Dale
100 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RVC1206JT100K
DigiKey Part Number
RVC1206JT100K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC1206JT100K
Description
RES 100K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC1206JT100K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)