RVC1206FT4M70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 50.770
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 24.179
Datasheet
Image for RVC1206FT4M70 is not available
RVC1206FT4M70
DigiKey Part Number
RVC1206FT4M70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC1206FT4M70
Description
RES 4.7M OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
4.7 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC1206FT4M70 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)