RVC0805JT200K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 42.266
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 10.108
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
Cal-Chip Electronics, Inc.
200 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
RVC0805JT200K
DigiKey Part Number
738-RVC0805JT200KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC0805JT200K
Description
RES 200K OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC0805JT200K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)