RVC0805FT511K is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 0
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
Image for RVC0805FT511K is not available
RVC0805FT511K
DigiKey Part Number
RVC0805FT511K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC0805FT511K
Description
RES 511K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
511 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC0805FT511K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)