RVC0603JT120K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 44.890
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 6.557
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
120 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RVC0603JT120K
DigiKey Part Number
738-RVC0603JT120KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC0603JT120K
Description
RES 120K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC0603JT120K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)