RVC0402JT510K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 68.358
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 51.614
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Bourns Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
TE Connectivity
510 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
RVC0402JT510K
DigiKey Part Number
738-RVC0402JT510KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC0402JT510K
Description
RES 510K OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC0402JT510K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)