RVC0402JT2M40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 14.145
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 347
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 10.000
Vishay Dale
Vishay Dale
Cal-Chip Electronics, Inc.
Walsin Technology Corporation
2.4 MOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
RVC0402JT2M40
DigiKey Part Number
738-RVC0402JT2M40TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC0402JT2M40
Description
RES 2.4M OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC0402JT2M40 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)